Komerční banka, a.s.Národní soustava kvalifikací
Proč se registrovat?

Monitoring sucha Agrární komora ČR na Facebooku

KONSORCIUM

AK ČR - Agrární komora České republiky

- Agrární komora České republiky (AK ČR) byla zřízena zákonem. Sdružuje většinu podnikatelů v zemědělství, lesnictví a potravinářství, prosazuje a obhajuje zájmy svých členů, poskytuje poradenství a informační služby na celém území ČR. AK ČR od roku 1993 pomáhá zachovat tradiční kvalitu českého zemědělství. AKČR svým jednáním pomáhá rozvoji zemědělství a venkova České republiky.

Kalendář akcí

«Únor 2019 »
č.t.PoÚtStČt SoNe
5.     123
6. 45678910
7. 11121314151617
8. 18192021222324
9. 25262728   
14 ukázka zápisu akce AK
 
14 ukázka zápisu akce škol
 
14 takto označený den
se konají akce AK i akce škol
legenda

Dnešní akce:
Na tento den není naplánovaná žádná akce.

Dnešní akce škol:

Na tento den není naplánovaná žádná akce.

Kurzovní lístek

21. 02. 2019

EuroEuro25,645
DolarDolar22,586
LibraLibra29,544
zdroj: www.cnb.cz

anketa
Hodnotíme aktuální dění…

Z vaší IP již bylo hlasováno.

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

Sleduji 65%
Nesleduji 35%

počet hlasů celkem: 925


Leden
08
2018

Zdeněk Jandejsek v reakci na OVM dne 7. ledna 2018: Pokles živočišné výroby rozhodně není způsoben nízkou konkurenceschopností našich zemědělců

V Praze dne 8. ledna 2018 - TISKOVÁ ZPRÁVA - Do druhé vysílací hodiny Otázek Václava Moravce, které Česká televize vysílala dne 7. ledna 2018 na téma srovnání a kvalita potravin z domácí, evropské a světové produkce a komunikace se spotřebiteli např. k tématu dvojí kvality a jejímu řešení, pozval Václav Moravec jako své hosty profesorku Janu Hajšlovou z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Ladislava Mika, bývalého zástupce ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise.

Celkové vyznění pořadu z pohledu diskuze k tak zásadním otázkám jako je domácí soběstačnost potravin a jejich kvalita, požadavky na složení, včetně takzvané dvojí kvality, osvětlení systému kontrol a jejich výsledků, vyjasnění spotřebitelských preferencí či legislativních procesů v EU i v České republice hodnotíme s pohledem na osvětu spotřebitele převážně pozitivně.


Mezi diskuzními tématy však byla zmíněna i soběstačnost České republiky s ohledem na domácí produkci, ochranu trhu, ekonomiku a efektivitu výrob či globalizaci obchodu. V této souvislosti použil Ladislav Miko argument, že „dramatický pokles živočišné výroby je daný tím, že čeští zemědělci nedokáží konkurovat jiným zemím EU“.

Toto vyjádření považuje Agrární komora za značně zavádějící, kterým je poškozeno vnímání práce českých zemědělců, především pak chovatelů. V přímé reakci na to Zdeněk Jandejsek, prezident komory říká: „Mluvit o živočišné výrobě České republiky jako o sektoru s nízkou konkurenceschopností pramení buď z neznalosti, nebo ze snahy zemědělce poškodit. Naše odvětví chovů skotu, prasat i drůbeže jsou na velmi vysoké evropské úrovni, vždyť například v chovech dojnic se pohybujeme na 4. až 5. místě v Evropě.“ Dále k tématu upřesňuje: „Problém je založen historickým rozdílem tak zvaných národních dotací, kdy především staré země EU podporují své zemědělce skrytými národními či regionálními podporami, které míří chovatelům i zpracovatelům a zlevňují jejich produkci i o 10-20 % na kilogram produkce. Jestliže pak na náš trh míří například vepřová krkovice nebo kýta levnější o 20-30 Kč na kilogram, pak to není otázka konkurenceschopnosti výroby, ale právě výsledek neférové podpory a soupeření národních rozpočtů, což vnímáme jako nekalou obchodní soutěž.“


Jednotný trh EU v tomto směru rozhodně rovný není a připočteme-li k tomu tlaky obchodních řetězců na cenu, pak se i díky těmto levným dovozům přenáší dopady až k našim zemědělcům, kteří své chovy provozují na hranici rentability. V této souvislosti Agrární komora ČR očekává od vlády ČR nejenom podporu, ale je připravena spolupracovat i na adekvátních řešeních tak, aby rozměr domácího zemědělství nejenom neklesal, ale došlo k jeho opětovnému růstu.


Ing. Jiří Felčárek
Úřad Agrární komory ČR
602 440 763, felcarek@akcr.cz


zdroj: Agrární komora České republiky »


hodnotit známkou:
 hodnot známkou 1  hodnot známkou 2  hodnot známkou 3  hodnot známkou 4  hodnot známkou 5

článek hodnocen: 1x výsledná známka: 2.89

článek zobrazen: 517 lidem

Aktuality
Zprávy
Komodity
Vzdělávání
Dotace
Legislativa
Inzerce
Home
Proč se registrovat
Mapa serveru
Kontakty

Ochrana osobních údajů
Agrární komora ČR
Počernická 96
108 00 Praha 10 – Malešice
Agrární komora ČR
Blanická 3
779 00 Olomouc

www.apic-ak.cz   www.agrocr.cz


Agrární komora ČR (AKČR) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Creative Commons License Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory ČR je možné pouze s uvedením zdroje.

Agrární komora České republiky - AKČR - Copyright © 2005-2012
code WRS vyroba-www.cz